حق العمل کار گمرکی توسط ترخیص کار :

ساخت وبلاگ
چکیده : با توجه به پیشرفت تجارت خارجی و لزوم پوشش فاصله ی ایجاد شده بین گمرک و صاحبان کالا، حق العمل کاری تر... با عنوان : حق العمل کار گمرکی توسط ترخیص کار : بخوانید :

با توجه به پیشرفت تجارت خارجی و لزوم پوشش فاصله ی ایجاد شده بین گمرک و صاحبان کالا، حق العمل کاری ترخیص کار بوجود آمده است .
حق العمل کار به شخصی اطلاق می شود که از جانب فرد دیگری تجارت را انجام می دهد و کارمزد خود را دریافت می نماید. این امر به طریق مشابه در ترخیص کالا نیز رواج دارد.
البته حق العمل کاری با نمایندگی و وکالت متفاوت است زیرا در این دو مورد فرد مشخص است که از طرف چه کسی کار دنبال می شود اما در حق العمل کاری حتی ممکن است فروشنده کالا نداند که با چه کسی معامله کرده است و حق العمل کار طرف حساب او می باشد که بابت این امر کارمزد خود را دریافت می نماید. مصداق این امر در گمرکات چندان رایج نیست چرا که گمرکات صاحبان کالا را با عنوان دارندگان کارت بازرگانی شناسایی می کنند.

شرکت ترخیص کالا


در قانون تجارت مواد و تبصره هایی را برای فرآیند حق العمل کاری تبعین نموده اند.
حق العمل کار گمرکی مانند یک واسطه عمل می کند با این تفاوت که واسطه فقط دو طرف معامله را به هم معرفی می کند و دیگر مسئولیتی ندارد اما حق العمل کار به عنوان یک طرف معامله باید تعهداتی را انجام دهد و از صاحب کالا که وکیل او شده است مسئول است که نتیجه عملکرد ترخیص کالا را به وی ارائه نماید.

 

وظایف حق العمل کار ترخیص کار در موارد زیر ارائه شده است

- فرامین صاحب کالا را که به ترخیصکار گمرکی در جهت ترخیص کالا ارائه می نماید انجام دهد.
- در صورت درخواست صاحب کالا باید بتواند از کارت بازرگانی خود و ثبت سفارش کالا با نام و مشخصات خود بهره ببرد.
- ترخیص کار به عواید مالی صاحب کالا بی نظر است و در جهت منافع صاحب کالا با استفاده از قانون تلاش می کند.
-ترخیص کار یا حق العمل کار باید از طرف صاحب کالا امین و امانتدار باشد.
در قوانین تجارت بر خلاف حق العملکاری گمرک قوانین خاصی در نظر گرفته نشده است و همین که شخص اهلیت تجارت را داشته باشد می تواند این کار را انجام  دهد و نیاز به هیچ مجوز خاصی در این زمینه نیست، این امر در خصوص حق العمل کاری گمرکی مصداق ندارد و شخص باید دارای شرایط و الزامات خاص این کار باشد.
حق العمل کار گمرکی به صورت فردی و یا شرکتی به واسطه وکالت از صاحب کالا ترخیص کالای گمرکی را به انجام می رساند البته افراد غیر نمی توانند در سال بیش از ده بار به ترخیص کالای دیگران مبادرت کنند.

کارت بازرگانی و حق العمل کاری در ترخیص کالا

در صورتی که اظهار کننده کالا جهت ترخیص کالا به گمرک، حق العملکار باشد باید کارت حق العملکاری خود را که سالانه یکبار تمدید اعتبار می شود برای ثبت ارائه نماید در صورتی که اعتبار کارت حق العمل کاری تمام شده باشد صاحب کارت حق العمل کاری با دریافت مجوز موردی از دفتر واردات گمرک ایران یا هر گمرک دیگری که صدور مجوز به آن گمرک تفویض شده به اظهار و ترخیص کالا اقدام می نماید.
جهت تعیین هویت حق العمل کار، کارت بازرگانی و کارت حق العمل کاری با مشخصات شناسنامه ای تطبیق داده می شود کارکنان شرکت ها با ارائه معرفی نامه و وکالتنامه می توانند به اظهار کالا و ترخیص کالای شرکت خود اقدام نمایند. هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نمی تواند در گمرک بدون مجوز از گمرک ایران حق العمل کاری انجام دهد و اداره گمرک به اشخاص و یا شرکتهایی این مجوز را می دهد که دارای کارت بازرگانی باشند و دریافت کارت بازرگای مستلزم عضویت در اتاق بازرگانی می باشد.

ترخیص،ترخیص کالا از مرز مهران،کانه تیر،ترانزیت مرز مهران،بازرگان مهران،گمرک تهران،گمرک کرجکالا،مهران،بازرگانی،ترخیص کالا،مرز،مرز مهران،عراق،بغداد،کربلا،سفر،ترانزیت،حمل .غر،فه57.یکسره،ترخیص کاری،حق العمل ،مرزمهران کاری،نجف،تهران،ایران،ترخيصي،حمل،زیارت،کاپيتاژ،مهران،کالا،کانه تیر،تریلی،ترخیص کاران،حق العمل کاری،غرفه مرز مهران،صادقخانی،حیدری،ایلام،شهر مهران،بندر مهران،چوب روسی،ترخیصی،قیمت،مرز عراق،شلمچه،سومار،چزابه،خرمشهر،مرز باشماق،مرز پرویزخان،مرز سومار،کالا صادراتی،کالا وارداتی،مرز استارا،مرز بازرگان،بازرگان،بازرگانی،مرز زمینی مهران،استان ایلام،مرز بین المللی مهران،ترخیص کالا از مرز مهران،بازارچه مرزی مهران،ترخیص تره بار،گمرک قم،گمرک اصفهان،گمرکات ایران،ترخیص چی،ترخیص کاران،ترخیص کاران بی ادعا،بازرگانی ایلام،گمرک ایلام،گمرک تبریز،صادرات و واردات،مرز بازرگان،ترانزیت مهران،تلفن گمرک مهران،صادرات به عراق،واردات از عراق،شهر مهران در مرز عراق،ترخیص کاران مرز مهران،ترخیص کالا از مرزهای غربی،شهر نجف،شهر بغداد،شهر کربلا ،شهر سامرا،شهر کاظمین،بازرگانی مرز مهران،غرفه 57 مرز مهران،گمرگ همدان،نیاز به ترخیص کار مرز مهران،ترانسپورت مرز بازرگان،خدمات ترخیص،ارزش گمرکی،صادرات پلاستیک،پلاستیک به عراق،صادرات محصولات پتروشیمی،صادرات اهن به عراق،ترخیص کالا از مرز های غربی کشور،بازرگان،ترخیص با کمترین قیمت،ترخیص یار،ترخیصی بار،پل زائر مهران،عتبات عالیات عراق،مسافرت به عراق،کاپیتاژ مرز مهران،صادرات دانه خشک عراق از مرز مهران،کالای صادراتی،گمرک مرز مهران،استیراد ،تصدیر،اخراج گمرکی،مرز عراق با مهران،شهر الزرباطیه عراق،ترخیص مجانی از مرز مهران،ترخیص کار مرز مهران ،کالا در مرز مهران،منفذ الزرباطیه،ترخیص کالا به مرز مهران،ترخیص حرفه ای در مرز مهران،ترخیص کار حرفه ای ایران،ترخیص در استان ایلام،,...
نویسنده : reza بازدید : 33 تاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1396 ساعت: 23:18